سید محمدرضا هاشمی                                                                                                                                                                     معاون استاندار
  و فرماندارشهرستان مشهد مقدس
 
 

    .     .     .
۱۳۹۸/۰۲/۱۹

جلسه مشترک کارگروه اشتغال و ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان مشهد به ریاست آقای خوش نیت برگزار گردید

جلسه مشترک کارگروه اشتغال و ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان مشهد به ریاست آقای خوش نیت سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان مشهد در تاریخ 98/02/19 در محل فرمانداری شهرستان با حضور اعضای دائمی جلسه و مدعوین از جمله آقای مهندس خلیلی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی ، دکتر تقوایی از دفتر اقتصاد استانداری و مسئول پیگیری ویژه طرح مثلث توسعه اقتصادی ، آقای بابایی معاون اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی و دبیر کارگروه اشتغال ، جناب سرهنگ واحدی جانشین فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا(ع) و مهندس تازیکی کارگزار اشتغال استان خراسان رضوی در سپاه امام رضا(ع) ، آقای مهندس جانی درمیان رئیس انجمن کارآفرینی استان خراسان رضوی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه ارائه گزارش عملکرد تک تک دستگاه ها و مقایسه میزان تعهد و عملکرد هر کدام در خصوص آمار اشتغال زایی ثبت شده در سامانه کارا گزارش کاملی ارائه و دستگاه هایی که عملکرد پایین تری نسبت به میزان تعهد داشتند توضیحاتی ارائه دادند.
آقای خوش نیت سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان افزود : "در خصوص طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی آمار قابل قبولی نسبت به اجرای این طرح در شهرستان شاهد نبودیم که در باره این مهم بایستی اطلاع رسانی وسیع تر و مضاعفی انجام شود و از پتانسیل تبغلیات شهری ، بنرها ، تبلیغات رسانه ای استفاده نمود و همچنین جلسات توجیهی در این رابطه با فعالین اقتصادی و کارگاهی برگزار گردد".

آقای بابایی در ادامه افزود : "در حوزه مشاغل خانگی اعتبارات مطابق انتظار جذب نشده است و در این زمینه اعتباراتی جهت جذب موجود می باشد"

در ادامه حوزه تسهیلات اشتغال روستایی مورد بررسی قرار گرفت و در مورد ضعفها و کاستی ها اعضای جلسه صحبتهایی ارائه دادند.

آقای خوش نیت بیان کرد : "در حوزه جذب فرصتهای شغلی و تکلیف برای دستگاه ها در حوزه های کشاورزی ، صنعت و خدمات با توجه به پتانسیل شهرستان بایستی جلسه تخصصی برگزار گردد"

نماینده نظام صنفی شهرستان در این جلسه بیان کرد استعداد کارورزی در مشهد 1000 نفر می باشد که این ظرفیت بایستی مورد توجه قرار گیرد.

آقای مهندس خلیلی مدیر کل فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی بیان داشت : "تفاهم نامه معین اقتصادی با انجمن نظام صنفی رایانه ای استان امضا شده و در حدود 60 مورد تحت پوشش قرار گرفته است. این انجمن صنفی دارای پتانسیل بسیار بالایی می باشد و اتفاقات خوبی در آینده رقم خواهد خورد"

آقای دکتر تقوایی از دفتر اقتصاد استانداری و مسئول پیگیری ویژه طرح های اقتصادی و مثلث اقتصادی استانداری ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص معین اقتصادی، شرح وظایف دستور العمل ها بیان نمود : "معین اقتصادی کسی است که علاقه مند به مسائل اجتماعی و دغدغه مند برای منطقه و شهر خود در وهله اول می باشد و در مرحله بعد دارای توان اقتصادی و کارآفرینی باشد "
ایشان ادامه داد : "هم اکنون در خراسان رضوی فرش قرمز برای سرمایه گذاران پهن شده و جناب اقای رزم حسینی استاندار معزز خراسان رضوی پیگیر تفویض اختیار برای حذف قوانین مزاحم پیرو تقویت اشتغال زایی در سطح استان می باشند".

جناب سرهنگ واحدی جانشین فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا(ع) در ادامه بیان نمود : " 3500 روستا در طرح های این قرارگاه توانمند شده است. این قرارگاه ضمن کار تحقیقاتی و علمی با نظر کارشناسان و اساتید در حوزه های مختلف بر روی وضعیت روستاها یک مدل و نسخه انحصاری برای اشتغال و توانمند سازی هر روستا تهیه نموده است که محورهای اقتصادی و معیشت خانواده، نیازمندیهای عمرانی روستا، حوزه سلامت و پیشگیری، تعلیم و تربیت و حوزه فرهنگی اجتماعی را در بر می گیرد".
جناب سرهنگ واحدی در ادامه گفت :"قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا(ع) در خراسان رضوی در 6 دهستان و 86 روستا پروژه هایی تعریف کرده که 360 مورد عملیاتی شده و 340 مورد آن به بهره بردای رسیده است و تمامی این پروژه ها با مشارکت کامل مردم صورت گرفته و اعتبارات خاصی هزینه نگردیده است. با استفاده از ظرفیتهای مردمی در 6 دهستان تعداد زیادی قنات احیا شده، 10 بند خاکی احداث گردیده است و نوسازی مدارس ، پروژه هایی کشاورزی، استخرهای ذخیره آب ، لوله گذاری آب تا مزارع، توانمند سازی جوانان و خانواده ها، حضور کارشناسان دامپزشکی برای ویزیت، درمان و برگزاری کلاس های آموزشی، توجیه مردم و کشاورزان جهت خرید مشترک و در نهایت استفاده کامل از ظرفیت و پتانسیل مردمی صورت گرفته است. همچنین در نزدیک مشهد در بخش رضویه دهستان پایین ولایت نیز مورد بازدید قرار گرفته و کار مطالعاتی آن شروع شده است". آقای مهندس تازیکی کارگزار اشتغال خراسان رضوی در سپاه امام رضا (ع) در ادامه توضیحات مختصری در خصوص اشتغال زایی در سطح استان ارائه داده و گفت : "طرح مهاجرت معکوس حاشیه شهر مشهد کلید خورده که تا 1000 خانوار جهت برگشت به روستاها پیش بینی گردیده است".

آقای جانی درمیان رئیس انجمن کارآفرینی استان خراسان رضوی در ادامه این جلسه گفت : "نوآوری و کارآفرینی حرف اول را می زند". 

آقای خوش نیت سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان مشهد بعنوان جمع بندی بیان داشت : "ما به شدت معتاد حمایت شده ایم و تاب آوری ما بسیار کم شده است. بدون هیچ مبنایی اقلام و کالاها افزایش قیمت یافته و به اقتصاد ضربه می زنند. در فرهنگ کمترین کار و بیشترین درامد در جامعه شکل گرفته و اگر به همین صورت ادامه دهیم آینده گان قضاوت خوبی در باره ما نخواهند داشت. در شهر مشهد که بیشترین پتانسیل ها و فرصتها وجود دارد بیشترین آمار بیکاری نیز شکل گرفته است".
آقای خوش نیت ادامه داد : "فرصت در حوزه کسب و کارهای اینترنتی می باشد و باید سریعتر به این حوزه ورود کرده و با توجه به احاطه فضای مجازی که اثرگذاری بیشتری از فضای حقیقی دارد، از این پتانسیل استفاده کنیم".
سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان مشهد در پایان در مورد مثلث توسعه اقتصادی بیان کردند : "دهیاران مکلفند همکاری کامل با معین های اقتصادی انجام دهند".


منبع : زیرپرتال فرمانداری مشهد
تعداد بازدیدها : ۱۲۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان