حیدر خوش نیت                                                                                                                                                                سرپرست معاونت استانداری
و فرمانداری شهرستان مشهد مقدس
 
 

    .     .     .
۱۳۹۲/۰۶/۱۲

بازار رضا

 

 

 

 

 

 

 

 

محمدرحیم نوروزیان
فرماندارشهرستان مشهد

 

 

 

 

***ارتباط با فرماندار*** 
بازار رضا
بازار2
 
 

بازار رضا

         ازجمله مراکز تجاری ، توریستی مشهد، مجتمع بازار رضاست که درنزدیکی مجموعه اماکن رضوی واقع شده و با ساختار سنتی و مغازه های متعدد، محل خرید و فروش و تجارت زائران و مسافران و مجاوران است.

         همزمان با تخریب اطراف فلکه حرم رضوی ، کار احداث بازار رضا شروع و در سال‌های نخست دهه پنجاه پایان یافت. تعدادی از حجره های بازار رضا به مغازه‌دارهایی که در طرح توسعه قرار گرفته بودند واگذار شد.

         بازار رضا به فاصله کم در جنوب شرقی اماکن متبرکه و از ضلع شرقی میدان بیت المقدس (فلکه آب) تا میدان 17 شهریور کشیده شده و دارای دو رشته ساختمان دو طبقه با دو دالان موازی مسقف و 17 چهارسوق و 11 سراست که حد فاصل دو خیابان به عرض 30 متر و طول 800 متر احداث شده و دارای حدود 72000 متر زیربناست. 43000 متر از این زیر بنا در بازار رضا و 29000 متر آن در سراهای جنبی واقع شده و جمعاً دارای 2096 باب مغازه و حجره درمساحت های مختلف است. تعداد 1008 باب مغازه دربازار رضا و 1084 باب حجره در 11 سرا قرار دارد که از داخل به یکدیگر مرتبط می‌باشند.

         بازار رضا دارای دو ورودی و خروجی اصلی در میدان بیت المقدس (فلکه آب) و میدان 17 شهریور است و طول بازار در دو دالان و دو طبقه جمعاً حدود 3 کیلومتر است و درازای هر بازار 750 متر می باشد.

         دربازار رضا که بزرگترین مرکز خرید مسافران و زائران به شمار می‌آید، انواع سوغاتی‌های مشهد از قبیل انگشترهای عقیق و فیروزه و طلا ونقره وهمچنین انواع عطریات ، زعفران ، نبات ، پوستین ، مهر و سجاده و تسبیح ، لباس ، بدلیجات و غیره به فروش می رسد.

        بازار رضا به دلیل نزدیکی به حرم رضوی از مراکز دیدنی مشهد به شمار می‌آید و مورد توجه و بازدید اهالی مشهد و زائران و مسافران قراردارد.


 


منبع : فرمانداری مشهد
تعداد بازدیدها : ۱۱۶۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان