حیدر خوش نیت                                                                                                                                                                سرپرست معاونت استانداری
و فرمانداری شهرستان مشهد مقدس
 
 

    .     .     .
۱۳۸۷/۱۲/۰۵

جاذبه هاي تفريحي طبيعي


روستای کوهپایه ای کنگ    

روستای کنگ در دامنه کوه های بینالود و در قسمت جنوبی این رشته کوه به فاصله 22 کیلومتری شمال غربی واقع شده است . کنگ با داشتن چشم اندازهای کوهستانی، چشمه سارها و اشجار گوناگون بر دامنه کوهپایه هایی زیبا، همواره مورد توجه کوهنوردان بوده است.

جاغرق

روستایی ییلاقی جاغرق در 21 کیلومتری شمال غربی مشهد و در فاصله ی 7 کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است . جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، باغ های میوه و دره های سرسبز و پرآب می باشد . این ناحیه اقامتگاههای موقت و رستوران هایی برای استراحت و تفریح گردشگران دارد.

رودخانه و سدکارده

این رودخانه و سد در فاصله 44 کیلومتری مشهد قرار دارد و در اطراف خود مناظر شگفت انگیز و بدیعی خلق کرده است . گنجایش دریاچه پشت سد کارده حدوداً 5/31 میلیون متر مکعب است که بخشی از آب منطقه را تأمین می کند.

باغ وحش وکیل آباد

در جنوب غربی مشهد و هم جوار با پارک جنگلی وکیل آباد ، باغ وحش وکیل آباد ، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی قرار دارد . این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار ، علف خوار ، آبزی ، خزنده و پرندگان مختلف است.  

 

کوهستان پارک شادی

این پارک در دامنه تپه های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و در حدود 18 هکتار وسعت دارد . این پارک کوهستانی دارای امکانات تفریحی ، شهربازی ، اورژانس ، بانک ، فوریت های پلیسی ، غرفه های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می باشد.  

شاندیز

این مکان یکی از نواحی ییلاقی مشهد است که در بخش طرقبه و در فاصله 30 کیلومتری غرب مشهد در مسیر جاده مشهد به ابرده و زشک واقع شده است. چشمه سارها و باغ های فراوان ، فضای سرسبز و رودخانه، چشم اندازی بدیع به این منطقه بخشیده است.
این ناحیه یکی از نواحی عمده تولیدات صنایع دستی و بومی نظیر پوشاک چرمی و پوستی، اشیاء چوبی و انواع بافته های گیاهی می باشد.
 

زشک

روستای زشک در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و در محور گردشگری این مکان قرار دارد و به لحاظ طبیعی یکی از مصفاترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد است.  

عنبران

روستای عنبران در 26 کیلومتری مشهد و به فاصله یک کیلومتری طرقبه واقع شده است . مناظر و چشم اندازهای زیبا با گیاهان خودروی خوش بو باعث شده این روستای ییلاقی را عنبران بنامند . این مکان دارای کافه ها و رستوران های متعدد و اقامتگاههای مناسب برای گردشگران می باشد.  

باغ ملی

این بوستان کوچک در یکی از خیابان های قدیمی مشهد موسوم به ارگ قرار دارد . گویا در گذشته ارگ شهر در این مکان بوده و آب قنات رکن آباد نیز از میان همین باغ عبور می کرده است.
این بوستان در سال 1345 توسط مرحوم حاج حسین ملک به شهرداری مشهد واگذار گردید.

باغ خونی

در اوایل دوران قاجار ، در بخش جنوبی خارج از حصارهای شهر مشهد نمادی از باغ ایرانی با وسعت 5/6 هکتار ساخته شد که به باغ خونی یا به واسطه چشمه ای در آن به باغ چشمه موسوم گردیده است.
این باغ دارای سه عمارت مستقل بوده که بخشی از آن تخریب شده است.
بنا به روایات تاریخی در سال 1330 ش / 1912 میلادی از این مکان، توسط ارتش روسیه تزاری مسجد جامع گوهرشاد به توپ بسته شد.
این بنا امروزه در ضلع شمال شرقی میدان بسیج و در محدوده خیابان صفوی واقع شده است.

سد طرق

این سد در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتونی دو قوسی متقارن است.

بند گلستان

از جمله آثار تاریخی مشهد ، سدی قدیمی معروف به بند گلستان است که در 12 کیلومتری غرب مشهد و در حدود 4 کیلومتری طرقبه واقع شده است.
این بند از آثار دوران تیموری می باشد.

پارک ملت

این مکان در غرب شهر واقع شده و بزرگترین پارک در محدوده شهرستان مشهد می باشد . مساحت آن 72 هکتار بوده و در سال 1345 شمسی احداث گردیده است.
این پارک دارای امکانات بهداشتی ، مسجد ، شهربازی ، میادین ورزشی ، مجتمع فرهنگی – هنری امام رضا (ع) ، کتابخانه و استخر شنا می باشد.
 

 
منبع :
تعداد بازدیدها : ۱۰۵۴


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان