حیدر خوش نیت                                                                                                                                                                سرپرست معاونت استانداری
و فرمانداری شهرستان مشهد مقدس
 
 

    .     .     .
۱۳۹۲/۰۶/۱۲

موزه های مشهد
 

 

موزه های مشهد

 

موزه نادری

این موزه درمجموعه آرامگاهی نادر واقع درچهارراه شهداست. سالن اختصاصی موزه نادر که درمجاورت سالن آرامگاه ساخته شده است دارای حدود 1448 متر مربع مساحت می باشد و در سال 1342 ش. همزمان با ساختمان آرامگاه احداث شده است.
دراین موزه نمونه هایی از اشیای مختلف تاریخی به ویژه آثار دوره نادر شامل تفنگ، تپانچه ، کلاه خود، زره و شمشیر به نمایش گذاشته شده است و دیوارهای آن با تابلوهایی از صحنه های نبرد نادر در جنگ کرنال اثر استاد سید حسین میر مصور مزین می باشد. در سالن دیگری که در سال 1373 ش. افتتاح شد ، اشیای باستانی و مردم شناسی درمعرض تماشای علاقه مندان است.
علاوه براشیای داخل موزه ، مدخل ورودی سالن اصلی نیز با عراده های توپ جنگی تزیین شده است. موزه آرامگاه نادر وابسته به اداره کل میراث فرهنگی خراسان است.

 
موزه بزرگ تاریخ طبیعی خراسان

عملیات تشکیل این موزه به همت دانشگاه فردوسی مشهد از سال 1379 شروع شده و ساختمانی با سه طبقه و زیربنای بیش از 1000 متر به آن اختصاص یافته است که دربرگیرنده بخش های مختلف هم چون جانورشناسی ،گیاه شناسی ،زمین شناسی ،دیرین شناسی ،مردم شناسی و اطلاعات و انتشارات است. درزیر زمین این ساختمان نمایشگاه زمین شناسی و آبزیان ،کارگاه تاکسیدرمی و آماده سازی و آزمایشگاه شناسایی جای دارد. درطبقه همکف نمایشگاه و مخزن مهره داران و بی مهرگان و مخزن اصلی قرار گرفته و برای طبقه اول ، کلاس نمایش فیلم و اسلاید و رایانه و آزمایشگاه پیش بینی شده است.
آدرس – مشهد میدان آزادی – پردیس – دانشگاه فردوسی
 
موزه علوم و تاریخ طبیعی مشهد

موزه تاریخ طبیعی استان خراسان که در مرکز تربیت معلم شهید بهشتی واقع شده ، سال 1377ش. با مجوز اداره کل آموزش و پرورش خراسان تأسیس شده است و در حال حاضر دریک ساختمان دو طبقه ، شامل چهار سالن و چندین اتاق اداری ، همه روزه جهت بازدید عموم دایرمی باشد. دراین موزه درچهار سالن جداگانه به صورت تخصصی غرفه های متعددی در بخش فیزیک ، زیست و زمین ، حیات وحش ، جغرافیا و دفاع مقدس ایجاد شده و اشیای مختلف را درمعرض بازدید علاقه مندان قرار داده است. به وسیله تابلوهای زیرنویس و نیز توسط کارشناسان برای بازدید کنندگان کلیه اشیا معرفی می شود.
مهمترین غرفه های این موزه ، غرفه هایی است که در آن انواع جانوران و فسیل ها و وسایل و دستگاه های مختلفی به نمایش گذاشته شده است.
آدرس موزه : مشهد مقدس ، حد فاصل میدان آزادی و میدان جمهوری اسلامی مرکز تربیت معلم شهید بهشتی ، تلفن7- 8830940 ، داخلی 231 ، صندوق پستی 1681 موزه دیگر آموزش پرورش به نام موزه طبیعی در بلوار مجلسی واقع شده است.
موزه آب

این موزه توسط اداره آب منطقه ای خراسان (مشهد) دربهمن 1378 افتتاح شده است و بررسی و شناخت سازه های آبی قدیمی استان نظیر سدها ، قنات ها ، آب انبارها، یخدان ها، پل بندها ، شیوه آبیاری سنتی و معرفی سیر پیشرفت صنعت آب و جمع آوری اطلاعات و مستندات و فرهنگ سنتی آب و آبیاری خراسان از اهداف تشکیل این موزه است و ابزار و ادوات قدیمی و معاصرمرتبط با آب نظیر فنجان اندازه گیری آب ، خمره های آب شرب و ... به نمایش درآمده است این موزه کتابخانه نیز دارد
آدرس : مشهد ، بلوار سازمان آب ، اداره آب منطقه ای خراسان
نمایشگاه دائمی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان

این نمایشگاه دریکی از سالن های طبقه دوم اداره کل اوقاف خراسان برپا شده و به اشیا و وسایل موقوفه به ویژه در امامزاده ها پرداخته است.
دیگر اشیای این نمایشگاه عبارتند از : انواع سکه نقره دوره قاجاریه و معاصر ، زینت آلات نقره مربوط به ترکمن های شمال خراسان ، ظروف سفالی دوره تیموری و یک عدد پیه سوز دوره افشار ، انواع سنگ قبر دوران مختلف اسلامی ، پنجه علم (مربوط به عزاداری) و انواع قفل و شمشیر دوره قاجاریه ، قاب نفیس چوبی ، آفتابه مسی و مفرغی و ... این نمایشگاه صرفاً جهت میهمانان رسمی اداره ها اوقاف در ساعات اداری باز می شود و مسؤولیت آن با اداره کل اوقاف است.
آدرس – مشهد- خیابان آبکوه – اداره کل اوقاف خراسان
موزه توس (فردوسی)

این موزه درمجموعه آرامگاهی فردوسی و در شهرک تاریخی توس در 29 کیلومتری شمال غربی مشهد درمسیر جاده مشهد – قوچان واقع شده است.
بنای ساختمان موزه درسال 1347 ش. همزمان با تجدید بنای آرامگاه فردوسی به همت انجمن آثار ملی و با طراحی مهندس هوشنگ سیحون به صورت رستوران سنتی ساخته شد و در سال 1363 ش. با اندکی تغییرات به موزه تبدیل شدو اشیای مکشوفه باستانی درآن جا به نمایش گذاشته شد. این موزه درسال 1366 برای مدتی تعطیل شد و درسال 1367 نام موزه توس به موزه مردم شناسی و باستانشناسی تبدیل و در سال 1369 با ارائه اشیا و آثار مربوط به دوران فردوسی به صورت موزه اختصاصی افتتاح شد. درموزه توس اشیای مختلفی از قبیل تیرکمان ،گرز ، سپر و سنگ چخماق و ظروف سفالین و اشیای مربوط به قرون اولیه اسلامی به تماشا گذاشته شده و موزه با تابلوهایی از داستان های شاهنامه اثر استاد رخسار مزین شده است. موزه توس وابسته به اداره کل میراث فرهنگی خراسان است.
 منبع : فرمانداری مشهد
تعداد بازدیدها : ۳۶۲۷


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان